Pogoda jutro Pogoda Poznań
2921
Sprzedaż samochodu i co dalej?
REKLAMA | aktualizacja: Czwartek, 6 2021 roku, godzina 10: 1

Sprzedajesz samochód i nie do końca wiesz, jakie obowiązki wiążą się z tego typu transakcją? W tym tekście opowiemy Ci, co powinieneś zrobić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu, by cała transakcja była w pełni legalna i respektowana przez przedstawicieli prawa.

Sprzedaż samochodu i co dalej?

Zanim przejdziemy do rzeczy

Zbliża się okres wakacyjny i być może planujesz jeszcze przed sprzedażą odbyć jedną zagraniczną podróż. W takiej sytuacji powinieneś odpowiednio zabezpieczyć się przed wszystkimi zdarzeniami, które mogą spotkać Cię podczas tego typu wyjazdu. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu samochodu na czas zagranicznego wyjazdu tu: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-na-wyjazd-za-granice/.


Umowa kupna-sprzedaży

Oczywiście bez umowy kupna-sprzedaży nie uda Ci się w pełni legalnie sprzedać samochodu. Musisz więc pamiętać o tym, by dokument był sporządzony zgodnie ze wszelkimi zasadami oraz wymogami. Zwróć koniecznie uwagę, czy umowa zawiera:
• dane stron transakcji - imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz dane z dowodów osobistych;
• dane pojazdu - marka, model, przebieg, kolor, rok produkcji, numery rejestracyjne, numery VIN;
• cena - umieść również informacje o sposobie przekazania pieniędzy;
• data przekazania pojazdu;
• oświadczenie - kupujący powinien oświadczyć, że zna stan techniczny pojazdu i nie ma do niego zastrzeżeń;
• podpisy wszystkich stron - bez nich umowa będzie nieważna.


Sprzedaż samochodu - o czym jeszcze musisz pamiętać?

Jeśli sprzedałeś samochód i masz już w ręku podpisaną umowę, to znak, że powinieneś zająć się dodatkowymi formalnościami.


Poinformuj o sprzedaży wydział komunikacji

Zgodnie z prawem na wykonanie tej czynności masz 30 dni. Nie powinieneś zwlekać z tym obowiązkiem ze względu na ryzyko poniesienia odpowiedzialności za wypadek, który spowoduje nabywca pojazdu. Pamiętaj, że informacja o sprzedaży samochodu powinna być skierowana do wydziału komunikacji, w którym niegdyś rejestrowałeś pojazd. Zgodnie z prawem niedopełnienie tego obowiązku skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej w wysokości od 200 do 1000 zł.
Powiadomienie wydziału komunikacji nie jest niczym trudnym. Wystarczy tylko, że wypełnisz formularz dostępny na stronach internetowych urzędów i złożysz go w formie papierowej w odpowiednim wydziale komunikacji. Dokument możesz również przesłać pocztą lub poprzez profil zaufany.


Poinformuj ubezpieczyciela

Towarzystwo ubezpieczeniowe, które ochrania Twój pojazd, również powinno dowiedzieć się o sprzedaży samochodu. Jest to bardzo ważne, by firma:
• nie przedłużyła automatycznie polisy,
• przeniosła obowiązek zapłaty składki na nowego właściciela,
• przypisała ewentualną szkodę do konta nowego właściciela.

Jeśli zapomnisz o poinformowaniu ubezpieczyciela, będziesz mógł odkręcić każdą z tych sytuacji, ale pamiętaj, że będzie Cię to kosztować dużo czasu oraz nerwów. Lepiej więc będzie, jeśli w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży powiadomisz towarzystwo i nowym właścicielu pojazdu.

Wniosek informacyjny możesz pobrać ze strony swojego ubezpieczyciela lub sporządzić dokument samodzielnie. Przekazanie informacji może odbyć się na kilka sposobów. Możesz wysłać wniosek pocztą, mailem lub poprzez swoje konto online w bazie ubezpieczyciela.


Co z zapłaconą składką - czy otrzymasz jej zwrot?

Wielu kierowców decyduje się na opłacenie polisy OC z góry. W razie sprzedaży mają więc prawo do ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe zwracają nawet do kilkuset złotych. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy nowy właściciel nie będzie chciał wykorzystać Twojej polisy i postanowi kupić ubezpieczenie OC na własne nazwisko.


Podsumowanie

Jak widzisz, sprzedaż pojazdu nie kończy się na podpisaniu dokumentów. Musisz powiadomić wydział komunikacji oraz ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu. Bez dopełnienia tych obowiązków możesz spotkać się z konsekwencjami finansowymi oraz prawnymi. Zaoszczędź więc sobie nerwów i dopilnuj, by transakcja była w pełni legalna. Jeśli właśnie kupiłeś samochód i zastanawiasz się co dalej, wejdź na: https://najtaniejuagenta.pl/kupilem-samochod-co-dalej/ i dowiedz się, jakie formalności na Ciebie czekają.

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Tragiczny wypadek w Swarzędzu: kierowca usłyszał zarzuty. Grozi mu 8 lat więzienia
Po tragicznym wypadku do jakiego doszło w nocy z piątku na sobotę w Swarzędzu zarzuty usłyszał 18-letni kierowca samochodu, który prowadził auto bez uprawnień i pod wpływem alkoholu.
więcejCzytaj więcej | Niedziela, 2017.11.19 11:15
Pożar lokalu gastronomicznego na ulicy Kościelnej
Po godzinie dziewiętnastej straż pożarna została wezwana do pożaru lokalu gastronomicznego ZUOM na ulicy Kościelnej. Na miejscu pracuje pięć zastępów straży pożarnej.
więcejCzytaj więcej | Środa, 2017.11.15 19:55