blog background
 
rozbrat: Oddolny Poznań
anarchizm, samorządność pracownicza, demokracja bezpośrednia
metka_epoznan
Widmo krąży po siedzibie firmy, widmo pracownika... Wywiad z Michałem Kmiecikiem
ok
28
not ok
2
liczba odsłon: 754
Czy w dzisiejszym teatrze jest miejsce na politykę? Jak rysuje się przyszłość sztuki krytycznej w Polsce? Czy obecna sytuacja na rynku pracy powinna stać się jej istotnym tematem? Na te oraz inne pytania odpowiada Michał Kmiecik - autor dramatu Śmierć pracownika, wystawianego na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Powiedz proszę, jak doszło do tego, że „Śmierć pracownika” w ogóle ukazała się na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu?

Teatr Polski ogłosił, że 2011 roku odbędzie się czwarta edycja konkursu na polską sztukę współczesną, ja dotarłem jakoś do tej informacji, chyba przez e-teatr, chyba w kwietniu, a mój pierwszy duży, dorosły po serii próbek tekst wysłałem do Gdyni na konkurs. Zacząłem czytać na temat konkursu i zastanawiać się, czy jest jakiś ważny temat, który nie został jeszcze przemielony i wypluty. Zacząłem sobie składać w głowie pierwsze sceny „Śmierc”i, napisałem tekst, wysłałem go, w czerwcu poszła informacja, że jest półfinał i że próbą czytaną będzie się opiekował Iwo Vedral, którego jeszcze nie znałem. Spotkaliśmy się we wrześniu na czytaniach w Polskim, po tygodniu były prezentacje, 10 września „Małe dziecko” Marzeny Sadochy i „Cicha dama ukradła słoik z konfiturami, za co serdecznie przeprasza” Marty Jagniewskiej, 11 września „Śmierć pracownika”. W sobotę mnie nie było, bo pokazywaliśmy „Karabiny Pana Youdeg”o na Europejskim Kongresie Kultury w tymczasowej świetlicy Krytyki Politycznej (koprodukcja z Teatrem Polskim we Wrocławiu).  Przyjechałem na czytanie „Śmierci pracownika”, które chyba wypadało całkiem nieźle, bo przyznano tekstowi nagrodę publiczności i nagrodę główną. Konsekwencją nagrody głównej była 16 grudnia prapremiera „Śmierci pracownika” w reżyserii Iwa Vedrala na Malarni.

W napisanym przez Ciebie tekście  mocno krytykujesz dzisiejszy rynek pracy jak i dominujące na nim korporacje. Skąd wziął się pomysł na podjęcie właśnie takiego tematu?

Wiesz, nie wiem jak dla Ciebie, dla mnie jest to temat dosyć istotny. I nikt de facto jeszcze w polskim teatrze, dla teatralnej polskiej publiczności go nie podjął. Napierdalano w korporacje, neoliberałów, transformację, giełdę, ale sama praca i jej kształt w dzisiejszym kapitalizmie nie zostały opowiedziane, nie zostały sproblematyzowane. I o to chodziło, żeby uzupełnić tę lukę, spojrzeć na to, przyjrzeć się temu z jakiejś konkretnej perspektywy. Zwłaszcza, że wszyscy w tym siedzimy, a większość z nas jednak po tej gorzej rokującej na przyszłość stronie.

Nie zdziwiło Cię, że jury było w ogóle zainteresowane wystawieniem tak bardzo krytycznej jak i zarazem upolitycznionej sztuki teatralnej?

Z tego, co kojarzę, krytyczny charakter sztuki starano się raczej zagłaskać, chwaląc język i konwencję i wyczucie sceny chyba, ale może jestem w błędzie, nie chcę teraz tego mówić. Wystawieniem mógł być zainteresowany dyrektor Polskiego Paweł Szkotak i Iwo Vedral, który się z tego po czytaniach nie wycofał. Oprócz Pawła Szkotka w jury był literaturoznawca profesor Czapliński i recenzent teatralny Łukasz Drewniak, i najwyraźniej coś w tym zobaczyli, pytanie czy mimo jawnej polityczności tekstu, czy również to jakby było powodem, dla którego akurat ten tekst wygrał Metafory. Nie wiem. Natomiast jakby, wiesz, każda sztuka jest polityczna, pytanie brzmi tylko, w jakiej perspektywie. Czy jest krytyczna wobec zastanego porządku i rzeczywistości, czy też go w pełni afirmuje, reprodukując jakieś jego fantazmaty o człowieku, rodzinie, organizacji czasu, pracy, tradycji, kulturze i tym podobnych. „Śmierć pracownika” taka nie jest, cieszę się, że doszło do tej premiery, niezależnie, co stało za tą decyzją, czy doceniono polityczność, czy warsztat.

Odniosłem wrażenie, że podczas konferencji prasowej wicedyrektorka teatru Joanna Nowak, próbowała w swojej wypowiedzi mocno spłycić wydźwięk przedstawienia, zaprzeczając, iż jest to cios wymierzony w dzisiejszy korporacjonizm. Czy też tak to odebrałeś? Czy sądzisz, że ludzie ze świata sztuki mogą bać się wdania w polityczną debatę?

Bać na pewno mogą się ci, którzy będą musieli odpowiedzieć za to przed władzą polityczną, zwłaszcza gdy sztuka nie będzie laurką ku chwale. I nie należy tutaj winić pani wicedyrektor, Teatr Polski jest teatrem miejskim, dyrekcja odpowiada przed miastem, które ma bardzo dobre układy z lokalnymi korpo. Zapewne gdyby w spektaklu choć raz padło nazwisko Jana Kulczyka, czy chociaż Stary Browar albo Blow Up, mogłyby się pojawić tarcia. Z tymże, żeby było jasne, „Śmierć pracownika” nie jest dramatem antykorporacyjnym sensu stricto, postaci występujące w tekście reprezentują sobą bardziej miejsca na mapie rynku pracy, różne rodzaje działalności, pozycje, a nie szczebelki kariery w korporacji.

Natomiast tak, wydaje mi się, że mimo kilkuletniej kreciej roboty, jaką robią w Polsce artyści związani z tzw. sztuką krytyczną, RATowcy, pisarze, filmowcy, czy niektórzy ludzie teatru, wciąż krąży jakieś takie złe przekonanie, że zajęcie politycznego stanowiska ujmuje czegoś sztuce. Dlatego też być może mało jest jednak w Polsce sztuki politycznej, która szuka nowych tematów, a nie bawi się w te już przerobione, które wszyscy mają do pewnego stopnia osłuchane i które mniej bolą. Łatwo jest estetyzować temat Żydów, rozważać dziedzictwo PRL, Solidarności, zdążyliśmy się z tym osłuchać, to już nie skłania do żadnej refleksji.

Z tego co widziałem podczas spektaklu, na widowni siedzieli głownie młodzi ludzie. Nie obawiasz się, że odbiorą oni Twoją sztukę jako kolejne abstrakcyjne dzieło dla dzieła, bez przekazu?

A Ty ją tak odebrałeś? Więcej wiary w dzieci lat 90. Wydaje mi się, że akurat młodzi ludzie, w moim wieku, w Twoim wieku, w Iwa wieku nawet znacznie łatwiej to złapią, bo znacznie bardziej dotyczy ich to uwikłanie, niż tych, którzy się zdążyli załapać na etat i są w nieco pewniejszej sytuacji, niż cała reszta. O czym również jest ten spektakl i ten tekst.

Jak widzisz siebie samego na rynku pracy? Przed Tobą jeszcze pewnie kilka długich lat edukacji, ale w końcu pewnie przyjdzie ten moment. Sądzisz, że dasz radę odnaleźć się w świecie śmieciowych umów, niskich zarobków i nadużyć ze strony pracodawców?

Wiesz, liczę na to, że do tego momentu temat śmieciowych umów zostanie rozwiązany, przynajmniej na innych segmentach rynku. W teatrze czy to autorzy, czy reżyserowie, scenografowie, muzycy, wszyscy realizatorzy pracują na umowę o dzieło, bez ubezpieczenia zdrowotnego i bez comiesięcznych składek na emeryturę. Na chwilę obecną wydaje się to być wpisane w ten zawód, też nie ma co się specjalnie dziwić, w sytuacji, w której tego typu umowy dostają ludzie pracujący w jednym miejscu, przez cały czas, w określonych godzinach pracy i z precyzyjnie określonym zakresem obowiązków. Oczywiście, dobrze by było, żeby twórcy teatralni też mogli liczyć na emerytury i mieli się za co leczyć w publicznej służbie zdrowia, natomiast wydaje mi się, że sytuacja w tych zawodach nie jest mimo wszystko aż tak katastrofalna. A może właśnie jest? Nie wiem.

W spektaklu pojawia się kwestia związków zawodowych. Chciałbym wiedzieć jakie jest twoje spojrzenie na funkcjonowanie tego typu instytucji dziś, szczególnie w Polsce. Czy mają one realny wpływ na poprawę sytuacji pracownika, czy może cały hałas kończy się na „spaleniu jakieś opony w przestrzeni publicznej i pójściem na brudzia z kim trzeba”, dla zaspokojenia własnych korzyści ich przedstawicieli?

Dla mnie związki zawodowe są bardzo ważnym ogniwem w tym łańcuchu, układy zbiorowe z pracodawcami to przecież w zasadzie jedna z niewielu możliwości zawalczenia o rozwiązania choć trochę bardziej przychylne dla pracowników niż te, które proponują tzw. pracodawcy. Sytuacja nie jest jednolita, w Polsce jest silny mit Solidarności i związek ten jest chyba w dalszym ciągu największy, jego obraz przez kilka ostatnich lat psuła dosyć mocno upartyjniona centrala. Ostatnio udało się założyć związek zawodowy pracownikom Agory (gratulacje!) i założyli właśnie Solidarność, sądzę, że tam będzie to działać dobrze, ale na szczeblu ogólnopolskim widoczna będzie jednak zorientowane na PiS i bardzo brzydko przez PiS wykorzystywane szefostwo. Związki zawodowe są potrzebne, ale takie, które mają na celu dobro pracowników, nie tylko tych, którzy są jego członkami.

Myśląc o kolejnych tekstach, nadal chcesz by niosły one ze sobą równie silny społeczny przekaz?

Myślałem, żeby przestać, ale posypały się gratulacje i przelewy i stwierdziłem, że jednak przy tym zostanę, że jest na to rynek. Nie, bądźmy poważni, nie obchodzi mnie inny rodzaj sztuki i trudno jest mi się na inny rodzaj sztuki zgodzić niż sztuka, która służy społeczeństwu, która jakoś go dotyczy. Jeżeli żyjemy w jakimś społeczeństwie, jakiejś społeczności, a teatr ma być jedną z przynależnych do tego układu instytucji, to musi się z tą społecznością komunikować. A chyba dobrze byłoby przerabiać takie tematy, które są dla nas ważne? Nawet za cenę tego, że zamiast miło spędzić czas na wygodnym fotelu, oddając się bezrefleksyjnej rozrywce, załapiemy myślówę.

Wciąż szukam formuły, „Pracownik” ze swoją hermetyczną jednak teatralnością jest dla mnie półśrodkiem. To ważny tekst, bo jednak prowokuje do jakiejś rozmowy, do zastanowienia, sieje ferment, ale nie wiem do końca, czy o taki typ teatru, o taki typ sztuki mi chodzi.

Czy potrafisz sprecyzować własne poglądy polityczne, czy zamykają się one w jakieś konkretnej politycznej myśli, czy może swój światopogląd opierasz na różnych doktrynach?

Bardzo chciałbym powiedzieć, że byłem maoistowskim intelektualistą w biznesie muzycznym, ale to nie byłaby prawda. Powiem, że na lewo, ale to nie będzie zbyt odkrywcze, a już na pewno nie będzie jednoznaczne. Doceniam i bardzo lubię to, że jednak ludzie łączą się w jakąś społeczność i żeby sprawnie tym wszystkim zarządzać, tworzą jakieś struktury zadaniowe, władzę, państwo. Jestem na pewno etatystą, na ten moment i na te historyczne realia wydaje mi się, że państwo jest jednak całkiem niezłą formą organizacji, natomiast dobrze by było jednak trochę bardziej nakierować je na społeczeństwo. Nie ometkuję się.

Podczas konferencji otrzymałem teczkę z materiałami dotyczącymi przedstawienia, a w niej odnalazłem – co było dość zaskakujące –  broszurę z manifestem Ruchu 15 Maja. Z tego co wiem, to Ty zdecydowałeś o jej umieszczeniu w oficjalnych materiałach. Co Ciebie do tego skłoniło?

Ale to jest bardzo proste pytanie przecież i odpowiedź też. Ruch 15 Maja zrobił coś bardzo ważnego, nie chodzi nawet o konsekwencje w postaci Occupy Wall Street i Occupy inne miejsca, które wyraźnie były zainspirowane przez Acampadę Sol. Manifest Movimiento Quince del Mayo bardzo słusznie diagnozuje naszą późnokapitalistyczną liberalną demokrację z jej wszystkimi sprzecznościami i stawia konkretne postulaty, zawiera w sobie program pozytywny. Jest więc w pewnym sensie po pierwsze przedłużeniem myśli zawartej w „Śmierci pracownika” (którą – uwaga, teraz wejdą mitologia i etos – skończyłem pisać, żeby było śmieszniej, 11 maja), a po drugie czymś, na co ani ja się nie odważyłem w tekście, ani nie odważyliśmy się na to z Iwem w spektaklu, na zaprezentowanie programu pozytywnego. A tym jest dla mnie Manifest 15 Maja.

Jeszcze bardziej zaskakująca była reakcja dziennikarzy nie mających pojęcia czym jest Ruch 15 Maja i kim są Oburzeni. To chyba nie najlepiej świadczy o politycznej świadomości tzw. czwartej władzy w naszym kraju. Co o tym sądzisz?

Było to dla mnie szokiem, no ale najwyraźniej nie można mieć wszystkiego. Ciekawe byłoby natomiast, czy w sytuacji, w której jakiekolwiek Okupuj Cokolwiek faktycznie zaistniałoby w Polsce (coś mniej efemerycznego od Occupy Warsaw), czy wtedy by dziennikarze wiedzieli. To też jest tak, że przyszli ludzie od kultury, a kultura jest miła i kulturalna wtedy, kiedy nie przypomina nam o naszej społeczno-ekonomicznej sytuacji. Fajnie by było, gdyby dziennikarze w tym kraju wiedzieli, co się dzieje w nim i w innych miejscach i dobrze, że przynajmniej tamta garstka dziennikarzy z konferencji albo dowiedziała się w jej trakcie, albo przysiadła do riserczu jak już było po wszystkim, przynajmniej mam nadzieję. Natomiast, oczywiście, nie można winić za to tych konkretnych ludzi, nie ich wina. Jeżeli sztuka czy kultura czy w ogóle to, czym się zajmują, stroni od tematów politycznych, współczesnych, nie należy wymagać, żeby zajmujący się nią dziennikarze się w nich orientowali. To jest w równym stopniu wina tych, którzy nie podejmują tych tematów.

Jak myślisz, dlaczego w Polsce Ruch Oburzonych właściwie się nie narodził? Jest nam tak dobrze, czy może po prostu boimy się walczyć o własne prawa?


Najbardziej prozaiczny powód jest taki, że kiedy po rozpoczęciu Okupacji Wall Street, przyszedł pomysł przeniesienia tego na grunt polski, to przyszły mrozy i też ciężko było cokolwiek okupować. W średniowieczu nie toczono wojen na zimę, wydaje mi się, że to jest pewna nauka, którą można z historii wyciągnąć. Natomiast, bardziej poważnie, biorąc pod uwagę fakt, że wiosną/latem też nic takiego się najprawdopodobniej nie wydarzy (chciałbym się mylić), trzeba zadać to pytanie jeszcze raz. Wydaje się, że neoliberalny paradygmat i organizacja czasu na zasadzie work/comute, pracuj/dojeżdżaj i już ci wyjdzie, jak nie w tym miesiącu, to w przyszłym, jak nie w tym roku, to następnym, jest u nas dość silna, słabnie, ale trzyma się nieźle, znacznie lepiej niż szeroko pojęte lewicowe narracje, że to już nie działa i że może należałoby wymyślić coś nowego, co dla odmiany by działało. To nie jest kwestia strachu przed walką o własne prawa. W jednej piosence The Make-Up w ramach intra Ian Svenonius się pyta: “Girls, what’s the universal rule of tumb? Kill or be killed. Correct.” I to jakoś u nas funkcjonuje, to przeświadczenie. Społeczeństwo mamy zatomizowane, ludzie się nie organizują, jest jakiś strach przed masowymi organizacjami, pracownicy mają słabą pozycję do walki o własne prawa, do walki o siebie, przeciwko Kapitałowi. Siłą rzeczy inni pracownicy najemni wydają się być konkurencja, wydają się być wrogami, którym nie można dać się wygryźć. Zamiast przeciwstawić się razem złym ludziom, konkurują ze sobą w tej głupio zhierarchizowanej strukturze. W takich warunkach trudno jest się postawić.

A jak widzisz Ruch Oburzonych globalnie? Twoim zdaniem jego siła jest wystarczająca by cokolwiek zdziałać, zmienić, poprawić?

Dawno nie było takiego Ruchu, który by coś oddolnie przebudował, bez wchodzenia w pole oficjalnej polityki. Byłoby oczywiście świetnie, gdyby się to udało zrobić tym razem, ale pytanie, czy to tak można. To jest też jeden z dylematów ruchu Occupy, tzn. nie w warstwie oficjalnej, bo oficjalnie ruch Occupy jest szeroką, ludową opozycją pozaparlamentarną rządzonych przeciwko rządzącym. Natomiast prędzej czy później, o ile ten moment już nie nadszedł, trzeba będzie sobie zadać w ramach Ruchu Oburzonych pytanie, czy wchodzić do polityki oficjalnej, czy nie. Władza polityczna nie jest już teraz władzą ekonomiczną, a przeciwko tej władzy akurat występują Oburzeni. Trudno będzie przebudować polityczno-gospodarczą rzeczywistość, nawet w jednym kraju, a wiadomo, że budowa czegokolwiek, niezależnie, czy byłby to socjalizm, czy demokracja radykalna, jest raczej krótkoterminowym zadaniem, tym bardziej w czasach takich uwikłań i zależności między państwami, jak to ma miejsce teraz. Natomiast, oczywiście, potencjał w Ruchu Oburzonych jest potężny, pytanie brzmi jedynie, jak będzie wyglądało przejście od teorii do praktyki, nie tylko w ramach pojedynczych obozowisk, ale również na większą skalę.

Dziękuję za rozmowę.


Michał Kmiecik, rocznik 1992. Ukończył Liceum Dwujęzyczne nr IV we Wrocławiu. Wyreżyserował „Until Lions Have Their Historians, Tales of the Hunt Shall Always Glorify the Hunter”, “Wesele”. Przygotował “Karabiny pana Yanga Youdego. Wraz z Teatrem Polskim we Wrocławiu i Krytyką Polityczną zrealizował spektakl “Dobry człowiek z Hubei”. Jest członkiem redakcji internetowego artzinu Kofeina, współpracuje z wydawnictwem muzycznym Qulturap. Publikował w Notatniku Teatralnym.

„Śmierć pracownika” to polski spektakl, który miał swoją premierę 16 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka ma bardzo antykorporacyjny i antysystemowy przekaz a niedawne protesty oburzonych na całym świecie nadały jej aktualny kontekst. Sami twórcy, autor tekstu Michał Kmiecik oraz reżyser Iwo Vedral, podkreślają, że przedstawiają świat sklejony z klisz i schematów, w którym nieistotne jest prawdopodobieństwo, ponieważ głównym motorem działania jest czysty bunt i potrzeba odreagowania świata, systemu, który został nam dany jako jedyny i sprawiedliwy. „Śmierć pracownika” będzie grana na deskach Teatru Polskiego przynajmniej do końca stycznia 2012.

W spektaklu występują Piotr B. Dąbrowski (w roli: w sprawie pracy), Jakub Papuga (przed awansem), Wojciech Kalwat (posiadacz), Anna Sandowicz (asystentka), Ewa Szumska (z offu), Maria Skowrońska-Ferlak (sufler). Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowała Karolina Sulich, muzykę skomponował Dawid Dąbrowski, a pokazy wideo przygotowali Siewcy Niepokoju. Reżyserią zajął się Iwo Verdl.

(
brn / o!)
 
WASZE KOMENTARZE[1]
~Max Synapse: However, there is a big general lack of human data supporting all of the other alleged benefits of Max Synapse, more specifically in healthy persons. Max Synapse http://#nie_wklejaj_linkow#boosmar.com/m
dodano: Niedziela, 2016.08.21 15:22, IP:62.210.111.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
ROZBRAT
rozbrat.epoznan.pl
RSSsend_message
"Wolność bez socjalizmu to przywilej i niesprawiedliwość. Socjalizm bez wolności to niewola i brutalność."
M. Bakunin

"Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału."
Piotr Kropotkin--------------------------------------------------
Publikujemy tutaj jedynie cześć informacji i tekstów związnych z poznańskim ruchem wolnościowym, po więcej zapraszamy na www.rozbrat.org
--------------------------------------------------
POLECANE STRONY
rozbrat.org
przeglad-anarchistyczny.org
bractwotrojka.pl
ozzip.pl
federacja-anarchistyczna.pl
http://www.wsl-poznan.pl/
www.facebook.com/rozbrat?ref=hl
ARCHIWUM WPISÓW
Nielegalny lobbing deweloperów i poznańskie kliny zieleni (22 lut 2021)
Bierzemy sprawy w swoje ręce – produkujmy maseczki. Zrzutka na pomagam.pl (26 mar 2020)
Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia (15 maj 2019)
Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie pracownic i pracowników portierni w budynkach należących do miasta Poznania (23 lis 2018)
Policja inwigiluje i zastrasza aktywistów (1 lis 2018)
Program II Socjalnego Kongresu Kobiet (9 paź 2018)
Od 24 lat Rozbrat działa w Poznaniu (13 wrz 2018)
Stop betonowym parkom. Relacja ze spotkania z mieszkańcami Poznania (5 sie 2018)
Podsumowanie działań FA-Poznań w minionym 2017 roku (12 lut 2018)
Puder odpada coraz bardziej (24 sty 2018)
Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami (18 lis 2017)
„Nacjonalizm nie przejdzie #2. Wygwizdujemy Winnickiego” - relacja (16 lis 2017)
Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu (10 lis 2017)
Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news (9 lis 2017)
Nie dla ulicy imienia Ronalda Reagana! Tak dla ulicy imienia Jolanty Brzeskiej ! (2 lis 2017)
Dość nękania lokatorów! Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań w sprawie tzw. regresów (18 wrz 2017)
Nowe europejskie granice w dobie kryzysu (31 sie 2017)
Przed nacjonalizmem bronimy się sami (9 sie 2017)
Sąd Najwyższy nie jest gwarancją demokracji (24 lip 2017)
Kolejna czyszczona kamienica – woda zalała mieszkania na Małeckiego 25 (16 lip 2017)
Nacjonaliści u Pallotynów - relacja z akcji (4 lip 2017)
Stop wycince! Cała Puszcza pod ochroną! - relacja uczestniczki FA- Poznań i Poznaniacy Przeciwko Myśliwym z obozu i akcji bezpośredniej w Puszczy Białowieskiej (14 cze 2017)
Upamiętniono kolejarzy zastrzelonych przez endeckie władze (27 kwi 2017)
Przemówienie Jarosława Urbańskiego z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (18 kwi 2017)
Przemówienie Anny Karoliny Kłys z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (12 kwi 2017)
Nacjonalizm nie przejdzie - relacja z demonstracji (9 kwi 2017)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszania Lokatorów w sprawie materiałów prasowych na temat społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu. (21 mar 2017)
Chodź z nami na Manifę!! 5 MARCA, 14:00 pod Operą!!! (3 mar 2017)
6. rocznica zabójstwa Jolanty Brzeskiej – otwarcie skweru w Warszawie (1 mar 2017)
Ekonomia i migracja - Syryjscy uchodźcy w Turcji a globalny kapitał (24 lut 2017)
Nie warto być łamistrajkiem, dla Starbucksa - relacja z protestu (6 lut 2017)
Oświadczenie - STOP Odkrywkom! (29 sty 2017)
Przeciw terrorowi Assada i Putina! Stop rzezi w Aleppo! (17 gru 2016)
Ósma edycja ligi Freedom Fighters (15 gru 2016)
Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów (12 gru 2016)
Wszyscy jesteśmy chuligankami! – oświadczenie (26 paź 2016)
Blokada eksmisji – zamierzano wyrzucić sparaliżowanego mężczyznę „na bruk” (29 wrz 2016)
22 urodziny ROZBRATu (16 wrz 2016)
Pikieta lokatorska - Poznań miastem brutalnych eksmisji (28 lip 2016)
Oświadczenie - Poznań miastem brutalnych eksmisji (25 lip 2016)
Czerwiec 1956 r. Tren dla Romka Strzałkowskiego (28 cze 2016)
Stop policyjnej przemocy. Pikieta pod sądem (20 cze 2016)
Czeski anarchista prowadzi strajk głodowy w więzieniu (3 cze 2016)
Oświadczenie w sprawie brutalności policji i zatrzymania działaczy ruchu anarchistycznego (27 maj 2016)
Solidarność – było, minęło! Co dalej? Sprawozdanie ze spotkania (25 maj 2016)
Udana blokada eksmisji na bruk! (12 maj 2016)
Pikieta solidarnościowa z Łukaszem Bukowskim (8 maj 2016)
DEMONSTRACJA:SOLIDARNI Z ŁUKASZEM! DOŚĆ REPRESJI! EKSMISJE STOP! (6 maj 2016)
1st Sparring for Solidarity (5 maj 2016)
3 miesiące więzienia za blokadę eksmisji (28 kwi 2016)
Oświadczenie grupy Poznańscy Romowie w związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim (27 kwi 2016)
Freedom Fighters - seminarium z Marcinem "Różalem" Różalskim (19 kwi 2016)
Oświadczenie Federacji Anarchistycznej - sekcja Poznań, w sprawie rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej (8 kwi 2016)
Wolny Poznań i masowe eksmisje w roku 2016 (7 kwi 2016)
STOP WYCINCE! WALCZ O PUSZCZĘ! (31 mar 2016)
Zmarł Jędrzej "Stjup" Paluszczak (23 mar 2016)
Stop wycince! Walcz o Puszczę! (11 mar 2016)
Poznań:Tymczasowy nie oznacza pokorny! - relacja z 1 marca (4 mar 2016)
187 zniczy na 1 marca (2 mar 2016)
Poznaniacy Przeciwko Myśliwym - happening na Targach Myślistwa i Strzelectwa (15 lut 2016)
Rugowanie mieszkańców działek (28 sty 2016)
Oświadczenie - Stop inwigilacji! (20 sty 2016)
Nielegalna eksmisja powstrzymana! (19 sty 2016)
Sukces akcji antymyśliwskiej! (12 sty 2016)
STOP RASISTOWSKIEJ PRZEMOCY! NACJONALIZM PRECZ Z POZNANIA! (29 gru 2015)
Sprostowanie w sprawie rzekomego pobicia przez poznańskich Romów (25 gru 2015)
Przeciwko polowaniom (23 gru 2015)
Projekt muzeum-pomnika Grażyny Kulczyk i strategia uspołeczniania strat (19 gru 2015)
Rekordowe zyski i rekordy wyrzuconych z pracy (16 gru 2015)
Migranci romscy pochodzenia rumuńskiego w Polsce – relacja ze spotkania (16 gru 2015)
Szósta edycja Freedom Fighters za nami (15 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (14 gru 2015)
FREEDOM FIGHTERS #6 (12 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (11 gru 2015)
WSL domaga się wycofania roszczeń miasta przeciwko lokatorom (10 gru 2015)
Stop polowaniom!!! (8 gru 2015)
Popieramy strajk w Amazonie. Dość śmieciowych umów! (7 gru 2015)
Oświadczenie - Biuro Interwencji Lokatorskiej (3 gru 2015)
Solidarność naszą bronią! Zwalczaj lokalny ISIS! (29 lis 2015)
Solidarnie przeciwko rasizmowi i terroryzmowi! Nie dla podsycania fali nienawiści! (28 lis 2015)
Dlaczego wzrasta poparcie rządzącym (PiS)? (23 lis 2015)
Po zamachu w Paryżu polska prawica szuka winnych (16 lis 2015)
Oświadczenie na temat akcji antynacjonalistycznej (13 lis 2015)
Warszawa:Solidarność Zamiast Nacjonalizmu (10 lis 2015)
Rasizm STOP! (5 lis 2015)
Siła oporu lokatorskiego rośnie (29 wrz 2015)
"Gościnność" (24 wrz 2015)
Wiec „Uchodźcy mile widziani” - relacja (13 wrz 2015)
Dość łamania praw lokatorów – NIE dla czyszczenia kamienicy przy ul. Tylne Chwaliszewo 26 (11 sie 2015)
Solidarni z migrantami! Uchodźcy mile widziani! (8 lip 2015)
Poznański przewrót w polityce mieszkaniowej? (4 lip 2015)
59 rocznica Poznańskiego Czerwca. Obchody przed bramą HCP (29 cze 2015)
Porozmawiajmy o antysemityzmie – relacja ze spotkania (28 cze 2015)
Pikieta lokatorów i rozmowy z właścicielem kamienicy (22 cze 2015)
Pikieta lokatorska pod Aquanet (11 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie odcinania wody w czyszczonych kamienicach (10 cze 2015)
Nacjonaliści chcą zniszczyć opozycję. Prezydent nie widzi problemu (9 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie ataków nacjonalistów na skłot Od:zysk i Anarchistyczną Klubokawiarnię Zemsta (8 cze 2015)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie planów nielegalnego wysiedlenia romskiego koczowiska (1 cze 2015)
Kosztem biednych, starych i schorowanych – pikieta przeciwko antylokatorskiej polityce miasta (29 maj 2015)
Ogólnopolskie akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Katowicach (21 kwi 2015)
Prezydenci i lokatorzy (26 lut 2015)
Prawo do miasta, czy prawo do wysiedleń? Czego broni wiceprezydent Wudarski? (22 lut 2015)
Czy politykę kulturalną w Poznaniu czeka zmiana? (25 sty 2015)
Pytania do Prezydenta Poznania i rady miasta (19 gru 2014)
Romowie uciążliwi? Poznański MOPR o uchodźcach ekonomicznych (18 gru 2014)
Powstrzymać eksmisje, uspołecznić politykę mieszkaniową (12 gru 2014)
Poznań – śmierdzące miasto (10 gru 2014)
Koniec karnawału w poście - Jaśkowiak kontynuatorem grobelizmu? (7 gru 2014)
„Prawo do miasta” i neoliberalna polityka wysiedleń (6 gru 2014)
Grobelny przegrał! Żadna władza nie jest wieczna! (1 gru 2014)
Kolejna brutalna eksmisja w Poznaniu (30 paź 2014)
Przedwyborcza kompromitacja Grobelnego (21 paź 2014)
Odwołane! Odwołane! (6 paź 2014)
XX lat nieposłuszeństwa! XX Urodziny Rozbratu! (18 wrz 2014)
Wybory samorządowe - karnawał co cztery lata? (3 wrz 2014)
Represje wobec poznańskiego środowiska anarchistycznego (18 lip 2014)
Czy nowe Studium Zagospodarowania będzie chyłkiem głosowane na Radzie Miasta? Oświadczenie (11 lip 2014)
Nie ma poszanowania praw obywatelskich, bez poszanowania praw socjalnych. W odpowiedzi na „Manifest Otwartej Akademii” (5 lip 2014)
Kliny zieleni zagrożone przez nowe studium zagospodarowania przestrzennego (4 lip 2014)
Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 r. (26 cze 2014)
„Golgota Picnic”, czyli poznański sojusz fundamentalistów i władz (25 cze 2014)
Niewolnicy Apple - protest Inicjatywy Pracowniczej (17 maj 2014)
Pora zewrzeć szyki - relacja z dyskusji dot. zabudowy poznańskich klinów zieleni (12 maj 2014)
Zablokowana eksmisja na Matejki (24 kwi 2014)
"W interesie naszego bezpieczeństwa" - rzecz o podsłuchach i retencji danych telekomunikacyjnych (22 kwi 2014)
UAM - kafelki ważniejsze niż życie (26 mar 2014)
Dramatyczna sytuacja rumuńskich Romów w Poznaniu (24 mar 2014)
Ile jest w Poznaniu pustostanów? (19 mar 2014)
Sprzątaczki dostały wynagrodzenia! (13 mar 2014)
Protest na uniwersytecie - Sprzątnąć wyzysk z UAM! (10 mar 2014)
Czyściciel z Kórnika (8 mar 2014)
Konferencja na Od:zysku. Pustostany w ręce potrzebujących (6 mar 2014)
Personel sprzątający UAM walczy o zaległe wynagrodzenia (27 lut 2014)
Pomyślny finał walki lokatorów z ul. Hetmańskiej (19 lut 2014)
O powodach protestu przeciwko G-20 – głos skazanego za zamieszki (17 lut 2014)
„Nieznani sprawcy”… wcale nie tacy nieznani (3 lut 2014)
Anarchiści z Ukrainy: Prawicowi radykałowie są "koniem trojańskim" Janukowycza (24 sty 2014)
Film - Lokatorzy na sprzedaż (23 sty 2014)
Fanpage Rozbratu (20 sty 2014)
Uwagi do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju (19 sty 2014)
OŚWIADCZENIE W sprawie projektu zmian Studium przestrzennego dla Poznania (9 sty 2014)
Służby celne zmuszają kobiety do rodzenia. Czy mają do tego prawo? (9 sty 2014)
Nowy projekt studium skrojony na potrzeby biznesu (5 sty 2014)
Nacjonalizm w służbie komunizmu (12 gru 2013)
Jego Magnificencja Paralizator (7 gru 2013)
Nowy nacjonalizm. Dlaczego trup wyszedł z szafy? (5 gru 2013)
Winni są czyściciele kamienicy i miasto - oświadczenie (25 lis 2013)
Konferencja:Ludzie bez mieszkań, mieszkania bez ludzi. Pustostany a polityka miejska (20 lis 2013)
Oświadczenie ws. ataków z 11.11.2013 (12 lis 2013)
Dlaczego bronię Piotra Ikonowicza (7 lis 2013)
Odzysk (na razie) zostaje! – ale właściwie co z niego mamy? (5 lis 2013)
Ofiary mają się prawo bronić przed prawicowymi napadami (4 lis 2013)
Policja zatrzymała aktywistów z Od:Zysku (25 paź 2013)
Elity sprzedane! (18 paź 2013)
0,3% czyli "budżet obywatelski" (7 paź 2013)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań (4 paź 2013)
Oświadczenie w sprawie licytacji skłotu Od:zysk (3 paź 2013)
19 LECIE ROZBRATU (19 wrz 2013)
Pies ogrodnika czyli historia pewnej drukarni (5 wrz 2013)
Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta (2 wrz 2013)
Czyściciele kamienic i ich mocodawcy nadal bezkarni - relacja z pikiety (29 sie 2013)
Nowy numer Biuletynu Inicjatywa Pracownicza (9 sie 2013)
Urynowe wojenki (27 lip 2013)
Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka! (17 lip 2013)
WOŁYŃ 1943 - KU PAMIĘCI (11 lip 2013)
Rap koncert pod Ceglorzem (3 lip 2013)
Rocznica Poznańskiego Czerwca - wiec pod bramą HCP (28 cze 2013)
Poznański Czerwiec 56’ – to nie tylko kolejna rocznica (24 cze 2013)
Clement Meric – zamordowany przez faszystów we Francji (18 cze 2013)
Wstrzymanie budowy fermy norek w Brześciu (15 cze 2013)
Protest: NEO BANK - NEO GANG! (11 cze 2013)
Popieramy turecką rebelię! Akcja solidarnościowa w Poznaniu (4 cze 2013)
"Nagroda" dla policji za pomoc w procederze czyszczenia kamienic (3 cze 2013)
Eksmisje - represje - policyjne porażki (15 maj 2013)
Hiszpańskie platformy przeciwko eksmisjom – wywiad (13 maj 2013)
"Walczymy o swoje od 1890” - 1 maja we Wrocławiu (3 maj 2013)
Za kratami więzień Łukaszenki (29 kwi 2013)
Protest przeciwko nowej fermie norek (8 kwi 2013)
Mieszkania dla ofiar czyścicieli kamienic. Protest (4 kwi 2013)
Bilety relatywnie staniały. Powstanie komunikacyjne trwa. (27 mar 2013)
Popieramy strajk generalny na Śląsku (26 mar 2013)
Z perspektywy sztuki krytycznej. Wywiad z Grzegorzem Klamanem (24 mar 2013)
BURŻUAZJA WRACA DO CENTRUM - film prod. SzumTV (22 mar 2013)
Za dużo, żeby umrzeć, za mało, aby godnie żyć (21 mar 2013)
Rada Miasta Poznania: „Spieprzaj Wójciak”. Oświadczenie (20 mar 2013)
W Kościele argentyńskim walka trwa (20 mar 2013)
Papież, który współpracował z reżimem (16 mar 2013)
Solidarni z lokatorami. Rusza zbiórka publiczna WSL (15 mar 2013)
Dostawić swojego taga. Wywiad z grafficiarzem (12 mar 2013)
Zero tolerancji dla policji (2 mar 2013)
Prokuratura i policja – karzące ramię właścicieli (26 lut 2013)
Politycy, profesorzy i homo-studentki (25 lut 2013)
Ochroniarze zamiast kluczy. Kolejne nielegalne wysiedlenie (21 lut 2013)
Partyjna fikcja czy horror? Polemika (19 lut 2013)
Pikieta pod NeoBANK - nie finansujcie czyścicieli kamienic (15 lut 2013)
O tym, jak Bazyliszek przestraszył się swojego własnego oblicza (12 lut 2013)
WSL w sprawie czyszczonej kamienicy przy ul. Piaskowej (9 lut 2013)
Kryzys finansów miasta uderza w dzieci (6 lut 2013)
Wina, kara i policyjne mandaty (1 lut 2013)
Robotnicy budowlani z Piaskowej nie podjęli dziś prac remontowych (31 sty 2013)
Śruba próbował eksmitować w środku zimy (24 sty 2013)
Polityka i mury (23 sty 2013)
Działalność Federacji Anarchistycznej w 2012 roku (21 sty 2013)
Już w środę Wielkopolskie Powstanie Komunikacyjne! Stop podwyżkom! (13 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 2 (11 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 1 (9 sty 2013)
Ruch lokatorski w Poznaniu. Podsumowanie 2012 (5 sty 2013)
Działania Inicjatywy Pracowniczej w 2012 r. Podsumowanie (3 sty 2013)
Stolarska: Akcja solidarnościowa (24 gru 2012)
Znowu pod sąd – za wspieranie lokatorów (20 gru 2012)
Po wodę do wojewody – protest lokatorski (19 gru 2012)
Pucek przestań pieprzyć. Przełomu w budownictwie komunalnym nie ma (15 gru 2012)
13 Grudnia - władza do robotników strzela zawsze celnie (13 gru 2012)
Czy zdrożeją bilety MPK? (10 gru 2012)
Poznań daje pracę? Kolejna idiotyczna kampania reklamowa miasta (6 gru 2012)
Przeciwko fermom futrzarskim - protest (28 lis 2012)
Nie będzie śledztw przeciwko policjantom - cd. samorozgrzeszającego się państwa (26 lis 2012)
Nie zmywajcie tej krwi – film o wydarzeniach w Genui w 2001 r. (22 lis 2012)
Oskarżony przez policję anarchista uniewinniony (21 lis 2012)
Zamach... (20 lis 2012)
Cena futra - śledztwo na polskich fermach futrzarskich (20 lis 2012)
Protest związków zawodowych (14 lis 2012)
Dyrektorska gangrena (12 lis 2012)
Bez wyzysku i nacjonalizmu. Oświadczenie w związku z 11 listopada (8 lis 2012)
Cuchnący barak dla matki z dzieckiem – czyli standardy według ZKZL (6 lis 2012)
Walizka. Historia zbąszyńskich Żydów (28 paź 2012)
W Cegielskim robotnicy domagają się podwyżek (27 paź 2012)
Czas na zmiany, nie na rozmowy (25 paź 2012)
Najbliższe wydarzenia, na które zapraszamy (22 paź 2012)
Demonstracja lokatorska - 20 października (19 paź 2012)
AMS rekwiruje prace poznańskich artystów z mFA (18 paź 2012)
Protesty, procesy, kontrole – konflikt w żłobkach trwa (15 paź 2012)
12 października - Dzień Björna Söderberga (12 paź 2012)
15 tys. pijanych rowerzystów siedzi za kratkami. Niepotrzebnie (9 paź 2012)
Usługi publiczne należą do wszystkich – demonstracja w Warszawie (7 paź 2012)
Gdzie wysiedlimy „trudnych właścicieli”? (6 paź 2012)
Lokatorki mówią - sytuacja społeczno-mieszkaniowa Poznania (5 paź 2012)
Przesiedlenia do kontenerów. Lokatorzy nie są niczego świadomi – ZKZL manipuluje (3 paź 2012)
Przeciwko polowaniom! W obronie dzikiego życia! (1 paź 2012)
Dwie debaty o mieście – partycypacja i mieszkalnictwo (30 wrz 2012)
Akcja protestacyjna w poznańskich żłobkach (27 wrz 2012)
Pierwszy mieszkaniec kontenera socjalnego (25 wrz 2012)
Polityka społeczna presji (23 wrz 2012)
Piknik na Stolarskiej - film (20 wrz 2012)
Policja inwigiluje gości zaproszonych do WTK (18 wrz 2012)
Solidarność z Jeremym ‘Anarchaosem’ Hammondem i innymi haktywistami (15 wrz 2012)
Koalicja dla Mieszkańców Stolarskiej. Podpisz apel! (13 wrz 2012)
Rozbrat ma 18 lat!!! (12 wrz 2012)
Mały polityk... Zaczipować go jak psa! (5 wrz 2012)
Finanse miejskie w zapaści (4 wrz 2012)
Oświadczenie w sprawie zajść podczas „dzikiej” eksmisji na ulicy Podgórze (2 wrz 2012)
Trwa brutalna eksmisja skłotu Warsztat (29 sie 2012)
Zaproszenie do solidarności ze Stolarską (28 sie 2012)
Pikieta pod domem biznesmena Gawrońskiego (25 sie 2012)
Anarchiści uniewinnieni (24 sie 2012)
Kim byli Sacco i Vanzetti? (23 sie 2012)
Niezwykle groźni osobnicy, sądzeni z kodeksu wykroczeń (15 sie 2012)
Stolarska zabarykadowana. Lokatorzy bronią swoich praw (13 sie 2012)
Literaci do piór! Bieda do kontenera! (12 sie 2012)
Wirtualne dochody z EURO (10 sie 2012)
Eugenika wersja light (8 sie 2012)
ZKZL chciał wyeksmitować matkę z dziećmi (6 sie 2012)
Mieszkańcy Baranowa protestują przeciwko fermie norek (6 sie 2012)
Tomczak oddawaj mandat! (1 sie 2012)
Brutalność poznańskiej policji (25 lip 2012)
Zajmujcie pustostany, miasto mięknie (22 lip 2012)
Stolarska bez wody, miasto bez przyszłości (20 lip 2012)
Tomczak oddawaj mieszkanie - pikieta (19 lip 2012)
Sądzony za udział w proteście lokatorskim (17 lip 2012)
Wesprzyj Fundusz Strajkowy dla pracowników Chung Hong (15 lip 2012)
“To be or not to be” – polityka mieszkaniowa Grobelnego (12 lip 2012)
Lokatorzy na Radzie Miasta (10 lip 2012)
Uderz w Grobelnego - odezwie się Pucek (9 lip 2012)
Dramat mieszkańców ulicy Stolarskiej - materiał telewizji Polsat (4 lip 2012)
Czerwiec 56: Robotniczy zryw i święta pamięć (2 lip 2012)
Rasizm – od lat to samo (30 cze 2012)
„Za tymi murami nie ma już Cegielskiego”. Robotnicze obchody Czerwca'56 (28 cze 2012)
Złomowanie Cegielskiego - wywiad w rocznicę Czerwca 1956 (28 cze 2012)
Co się dzieje w poznańskich żłobkach? Protest pracownic trwa (27 cze 2012)
Lokatorzy ze Stolarskiej walczą! (24 cze 2012)
Nie jesteśmy krajem białych niedźwiedzi. Sukces promocyjny Euro (20 cze 2012)
Kolejne szykany wobec lokatorów ze Stolarskiej (19 cze 2012)
Polacy, nic się nie stało? Euroklęska w mediach (17 cze 2012)
Śruba wprowadza terror, władze nie reagują (15 cze 2012)
EURO 2012 nie istnieje (13 cze 2012)
Policja inwigiluje Rozbrat (11 cze 2012)
Demonstracja "Chleba zamiast igrzysk" (11 cze 2012)
Wszystkie media trąbią (9 cze 2012)
9 czerwca zapraszamy na konferencję “Kryzys i Igrzyska – społeczno-polityczne konsekwencje" (6 cze 2012)
Euro 2012 – buraczana propaganda sukcesu (4 cze 2012)
Po pierwsze nie szkodzić. Protest na Wildzie (3 cze 2012)
Nie zabierajcie nam parku na lotnisko! (31 maj 2012)
Protest podczas otwarcia dworca przez Komorowskiego (29 maj 2012)
Kryzys na miarę naszych możliwości... (28 maj 2012)
Prezydent odjechał drogą zapasową – na marginesie sprawy lokatorskiej z perspektywy policjanta (25 maj 2012)
Sądzeni za protest w spr. Piaskowej (23 maj 2012)
Demonstracja 10 czerwca zgłoszona. Ruszamy o godz.14 spod Opery (21 maj 2012)
Pracownice żłobków: 10 czerwca wychodzimy na ulicę! (19 maj 2012)
Stracić zdrowie w kontenerze socjalnym (17 maj 2012)
(Akt.)Kamieniami w dzieci - neofaszyści próbowali zaatakować Festiwal Sztuki (13 maj 2012)
13 maja zapraszamy na Festiwal sztuki DIY (10 maj 2012)
Zamiast piłki nożnej polityka – dyskusja na temat Euro 2012 (9 maj 2012)
Praca do 67 lat? Władza wie lepiej (7 maj 2012)
Koniec studiowania za darmo? (6 maj 2012)
Protest mieszkańców przeciwko fermie norek (4 maj 2012)
500 lat Gułagu - pańszczyzna-ojczyzna (30 kwi 2012)
Puchar Euro w Poznaniu. Pikieta na powitanie (29 kwi 2012)
Rocznica protestu kolejarzy z 1920 roku (26 kwi 2012)
Spadkobiercy i lokatorzy. Jak miasto broni publicznego interesu? (25 kwi 2012)
Za horyzontem. Szkic o utopiach i alternatywach (24 kwi 2012)
Romowie do kontenera? Polityka imigracyjna w Poznaniu (22 kwi 2012)
Redaktor Wesołek będzie się bawić (19 kwi 2012)
Mieszkańcy nie chcą ferm norek (18 kwi 2012)
UAM knebluje studentów - dziekan WNS cenzorem (16 kwi 2012)
Oko za oko..... GW i antysemicka prasa (15 kwi 2012)
Orlik? Dość hipokryzji Grobelnego. Protest (13 kwi 2012)
Sytuacja w poznańskich żłobkach - będzie strajk? (11 kwi 2012)
Kolejna śmiertelna ofiara nacjonalistów (10 kwi 2012)
Cyrk Zalewski – Dwadzieścia niezbyt chlubnych lat! (9 kwi 2012)
Ubój rytualny, czyli prawa zwierząt kontra religijny biznes (7 kwi 2012)
Popieramy strajk w Hucie Batory (5 kwi 2012)
Pucek - "dobry" i "zły" glina (4 kwi 2012)
Strajk generalny w Hiszpanii - relacja poznańskich uczestników (3 kwi 2012)
Kolejne pikiety przeciw ZOO Centrum (2 kwi 2012)
W drugą rocznicę śmierci Marcela Szarego (1 kwi 2012)
Anarchiści z manuFAktury w sprawie emerytur (30 mar 2012)
Bezpłatny transport publiczny w stolicy Estonii - kiedy Poznań? (28 mar 2012)
Frankfurt: Blokada przemarszu neonazistów (27 mar 2012)
Historia z „Kuriera Poznańskiego”. „Gazeta Wyborcza” promuje antysemicki dziennik (25 mar 2012)
Wielka demonstracja w obronie warszawskiej Elby (24 mar 2012)
Finał eksmisji na bruk - mieszkanie na Nadolniku (22 mar 2012)
Strajk i głodówka pielęgniarek w Koninie (foto) (21 mar 2012)
Bałkański wieczór na Rozbracie (16 mar 2012)
Relacja z warszawskiej Manify (14 mar 2012)
Pracownice żłobków żądają negocjacji płacowych (12 mar 2012)
Czwarta edycja Kuchni Społecznej (11 mar 2012)
Eksmisyjna konfrontacja (7 mar 2012)
Elity pchają się do władzy? Na marginesie OFK (5 mar 2012)
Stałe zameldowanie w promocji, jedyne 35 000 złotych! (3 mar 2012)
Oblicze Poznania, którego nie da się ukryć (27 lut 2012)
O dojnej krowie, wielkiej kasie i pazernych cwaniakach (24 lut 2012)
Wycieczka "Drugie oblicze Poznania" - wsiądź, pojedź, zobacz (23 lut 2012)
Dość demokracji rynkowo – konkordatowej (21 lut 2012)
F-16: oszustwo i ignorancja (18 lut 2012)
Polscy Anonimowi o bitwie przeciw ACTA – fakty (16 lut 2012)
Spotkanie lokatorów z Poznania i Warszawy (13 lut 2012)
„Okrągłego stołu” społeczno-mieszkaniowego nie będzie (9 lut 2012)
Kolejny po ACTA zamach władz na swobody obywatelskie (7 lut 2012)
Co dalej z protestami przeciwko ACTA? (5 lut 2012)
Euro 2012 – kryzysowe mistrzostwa (3 lut 2012)
Konsultacje (1 lut 2012)
Likwidacja szkół i droga do nikąd. O demograficznych prognozach miasta (31 sty 2012)
Prawica i jej problem z ACTA (29 sty 2012)
Bez przywódców. Wywiad z Alanem Moore twórcą komiksu „V jak Vendetta” (29 sty 2012)
Zamieszki po demonstracji przeciwko ACTA (27 sty 2012)
Podpisano ACTA. Obalamy rząd! (26 sty 2012)
Gorący protest w środku zimy: ACTA Stop! (25 sty 2012)
Nie dla ACTA. Oświadczenie w sprawie demonstracji. (25 sty 2012)
Kim są Anonymous? (24 sty 2012)
STOP ACTA! Protest przeciwko cenzurze Internetu! (akt.) (22 sty 2012)
Krótszy czas pracy i godna emerytura dla każdego! (20 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (2) (18 sty 2012)
Wiceprezydent Hinc odchodzi. Jedna głowa to za mało! (18 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (1) (17 sty 2012)
Bezrobocie systematycznie wzrasta – co na to władze miasta Poznania? (16 sty 2012)
Krótkie podsumowanie działań anarchistycznych w 2011 r. (13 sty 2012)
Widmo krąży po siedzibie firmy, widmo pracownika... Wywiad z Michałem Kmiecikiem (12 sty 2012)
Opowieść o Bridgestone. Pracownicy znowu protestują (10 sty 2012)
Nie zgadzamy się na podwyżkę cen biletów MPK! (9 sty 2012)
Puste trybuny na miejskim stadionie. I co teraz? (7 sty 2012)
Radni PO i Grobelnego przeciw podwyżkom dla opiekunek ze żłobków (5 sty 2012)
Mniej szkół, więcej posterunków! (4 sty 2012)
Pogrzeb Jolanty Brzeskiej (2 sty 2012)
Podsumowanie 2011: Kulturalnie na i dookoła Rozbratu. (31 gru 2011)
Podsumowanie 2011: Represje wobec ruchu wolnościowego w Poznaniu (31 gru 2011)
Dziecko to nie koszt, Panie Prezydencie. (29 gru 2011)
Rewolucja, Powstanie Wielkopolskie i endecki marsz po władzę (27 gru 2011)
Dziś opłatek – jutro kontener (25 gru 2011)
Żadnych cięć, więcej funduszy na oświatę (22 gru 2011)
Powstało Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (21 gru 2011)
Betlejem Poznańskie na Średzkiej (19 gru 2011)
„Eksmitowana dostanie mieszkanie?” Gazeta Wyborcza manipuluje (18 gru 2011)
Jest tanio, będzie drogo - Młodzieżowe Domy Kultury (18 gru 2011)
Wszyscy czyli nikt. O Poznańskim Kongresie Kultury (17 gru 2011)
Co dalej z "drukarnią"? Oświadczenie (16 gru 2011)
Gimnazja pod naporem algorytmu Grobelnego (15 gru 2011)
Ciekawe cytaty o stanie wojennym (14 gru 2011)
Prawicowy cyrk w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 gru 2011)
Rozbrat i polska gentryfikacja na Occupy Hongkong (12 gru 2011)
Stan wojenny i prawicowi poplecznicy Jaruzelskiego (11 gru 2011)
Policja ściga lokatorów (8 gru 2011)
Mieszkańcy Polski umierają szybciej.... (7 gru 2011)
Żłobki piszą do prezydenta (6 gru 2011)
Żłobki blokują ulice! (4 gru 2011)
Chińska zupa czyli uniwersytet (2 gru 2011)
Konferencja prasowa pod specjalnym nadzorem (30 lis 2011)
Likwidacja gimnazjum - szkoła dla kościoła (29 lis 2011)
Wolny uniwersytet teraz!!! (27 lis 2011)
Nikt nie będzie nam mówił, co mamy robić. Wywiad z kibicem Lecha Poznań (25 lis 2011)
Początki radykalnego zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce (1) (24 lis 2011)
Obłęd nienawiści (21 lis 2011)
Puste lokale użytkowe ZKZL. Jak duże to straty? (21 lis 2011)
Sukcesy ZKZL: masowe eksmisje i czynsz w górę o 10 proc. (18 lis 2011)
Biurokratyczne i PRowe manipulacje ZKZL (17 lis 2011)
„Chciałbym być oficerem SS” - relacja zatrzymanej w Warszawie (14 lis 2011)
Co takiego uczynili antyfaszyści z Niemiec? (13 lis 2011)
Prysł mit narodowej jedności (11 lis 2011)
Poznaniacy na blokadzie w Warszawie (akt.) (11 lis 2011)
Wolność słowa po poznańsku: policja rozbija pikietę (10 lis 2011)
To jest myśliwiec na miarę naszych możliwości... (8 lis 2011)
11 listopada spełnij swój obowiązek (7 lis 2011)
Książę na Starym Mieście. Relacja subiektywna (5 lis 2011)
Poznań miastem eksmisji - audycja (4 lis 2011)
Protest mieszkańców powstrzymał zarządcę budynku (3 lis 2011)
Dramat mieszkańców kamienicy na ul. Piaskowej trwa (2 lis 2011)
Bójmy się porządnych obywateli (1 lis 2011)
Stadionowy populizm (30 paź 2011)
Lokatorzy pod urzędem miasta. Prezydent Komorowski ucieka? (28 paź 2011)
Brutalność eksmisji. Czy dalej będziecie milczeć? (27 paź 2011)
Film z brutalnej eksmisji na ul. Dąbrowskiego (27 paź 2011)